بیماری ام اس به علت جوان بودن جمعیت کشور رو به گسترش است

میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می‌کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده است و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون می‌شوند. در بیماری ام اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می‌شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی‌شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می‌شود.

به گفته جمشید لطفی، رئیس انجمن ام اس ایران این بیماری مسری نیست و از دسته بیماری‌های ارثی هم محسوب نمی‌شود، اما ژنتیک در بروز آن نقش دارد. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه‌های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند. بیماری ام اس یک بیماری پیش رونده سیستم عصبی است که هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

فارس: چه تعداد مبتلا به ام اس در جهان وجود دارد؟

لطفی: حدود 2،5 میلیون نفر بیمار مبتلا به ام اس در سراسر جهان وجود دارد که این بیماری زنان را بیشتر از مردان گرفتار می‌کند.بیماری ام اس شایع‌ترین بیماری سیستم اعصاب مرکزی در افراد جوان است.

*فارس: چند نوع بیماری ام اس وجود دارد؟

لطفی: 4 نوع بیماری ام اس وجود دارد، خوش خیم، بدخیم، عودکننده و فروکش کننده و پیش رونده. علت دقیق بروز بیماری ام اس نامشخص است اما شایع‌ترین علت آن تخریب غلاف میلین عصب بر اثر یک فرآیند التهابی خودایمنی است.

*فارس: درمان قطعی برای این بیماری وجود دارد؟

لطفی: بیماری ام اس یک بیماری ارثی نیست اما نقش ژنتیک در آن به خوبی شناخته شده است. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما درمان‌های موجود در تغییر روند بیماری مؤثر هستند. بیماری ام اس یک بیماری پیش رونده سیستم عصبی است که هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.
علایم بیماری ام.اس، بسته به اینکه چه منطقه‌ای از سیستم اعصاب مرکزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و الگوی بیماری ام اس از فردی به فرد دیگری متفاوت است. این علایم حتی در یک فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می‌کند.

*فارس: شا‌یع‌ترین علامت بیماری ام اس چیست؟

لطفی: علایم شایع این بیماری شامل اختلالات بینایی، تاری دید، دو بینی، اختلالات تعادل، لرزش، عدم تعادل در راه رفتن، سرگیجه، ضعف و کرختی اندام‌ها، اختلال در انجام حرکات موزون، تکرر ادرار، فوریت در ادرار کردن، دفع ناقص مثانه یا دفع غیر ارادی است.

فارس: بیماری ام.اس در چه گروه سنی بیشتر شیوع دارد؟

لطفی: این بیماری مختص جوانان است و در بین سنین 18 تا 30 سال ممکن است، بروز پیدا ‌کند. این بیماری در قشر تحصیلکرده بیشتر دیده می‌‌شود اما هنوز به قطعیت ثابت نشده است که چرا این بیماری در میان تحصیلکرده‌ها بیشتر دیده می‌شود.

*فارس: تعداد افراد مبتلا به بیماری ام.اس در ایران به چه میزان است؟

لطفی: حدود 40هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور وجود دارد که تقریباً حدود 20 هزار نفر از این افراد نیاز به درمان دارویی دارند. 3 عامل در بروز این بیماری از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از عوامل می‌تواند ژنتیک باشد، عامل دوم نابسامانی ایمنی در دفاع بدن است. نقص ایمنی به دلایل مختلف می‌تواند در بروز این بیماری مؤثر باشد. عامل سوم نیز عوامل محیطی است که هر قدر از سطح استوا دور شویم، افراد بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. در کشور هند حدود 200 نفر به این بیماری مبتلا هستند ولی در اروپا و شمال آمریکا آمار مبتلایان به این بیماری زیاد است.

*فارس: تغذیه و استرس در بروز این بیماری مؤثر است؟

لطفی: نقش غذا و استرس در بروز این بیماری رد شده است و کسانی که از سطح فکری بیشتری برخوردار هستند را بیشتر درگیر می‌کند.
در برخی افراد ممکن است یک حمله صورت گیرد و حمله بعدی سال‌های بعد انجام شود ولی برخی دیگر ممکن است یک حمله صورت گیرد و پشت سر هم حمله‌های دیگر بروز کند. اکثریت افراد زندگی عادی خود را می‌کنند و نمی‌توان گفت که این بیماری بیشتر در چه افرادی بروز پیدا می‌کند.
بیشتر مبتلایان به بیماری ام اس از قشر جوان هستند و این افراد بهترین لحظات و سال‌های زندگی خود را در بیماری به سر می‌برند در حالی که این این افراد از سطح بالای فرهنگی برخوردار هستند.

* فارس: آیا این بیماری رو به گسترش است؟

لطفی: این بیماری رو به افزایش است. نظریه‌هایی وجود دارد که برخی‌ها می‌گویند به دلیل اینکه در کشور ما جوان زیاد وجود دارد این بیماری گسترش پیدا کرده ولی نمی‌توان این نظریه‌ها را زیاد جدی گرفت. اگر مشکلات سیاسی وجود نداشت از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تحقیق در مورد افزایش این بیماری در ایران می‌آمدند.

*فارس: آیا در درمان این بیماری پیشرفت داشته‌ایم؟

لطفی: از نظر درمانی بسیار پیشرفت کرده‌ایم و مکانیسم بیماری بهتر شناخته شده است. در درمان حرف اول را داروی اینترفرون می‌زند. اینترفرون در سیستم دفاعی بدن دخالت می‌کند و آن را تنظیم می‌کند.

فارس: هزینه داروهای مبتلایان به این بیماری چقدر است؟

لطفی: هزار دلار در ماه که معادل یک میلیون تومان، خرج بیماری این افراد می‌شود. 30 تا 40 درصد مبتلایان به ام اس به دارو احتیاج دارند. داروها گران هستند ولی حمایت‌های دولتی توانسته است به این افراد کمک کند.

* فارس: آیا راهی وجود دارد که از این بیماری پیشگیری کرد؟

لطفی: روش قاطعی در پیشگیری از این بیماری وجود ندارد و نمی‌توان به طور قطع راه پیشگیری مناسبی برای این بیماری در نظر گرفت.اپیدمیولوژی این بیماری در کشور انجام نشده است. دولت می‌تواند به بهترین نحو این کار را انجام دهد و نشان دهد که افراد مبتلا به این بیماری در کدام مناطق کشورمان زیادتر هستند. یک برنامه اپیدمیولوژی به ما نشان می‌دهد که این بیماری در کجای کشور بیشتر است.

* فارس: عمده‌ترین مشکلات بیماران مبتلا به ام اس چیست؟

لطفی: آخرین دستاوردهای علمی در زمینه بیماری ام اس نشان می‌دهد که در زمینه درمان این بیماری به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کردیم. تشخیص این بیماری خیلی خوب انجام می‌شود و دستگاه های ام آر آی جدیدی که وجود دارد می‌تواند عوارض بیماری را نیز نشان دهد. عمده‌ترین مشکلات بیماران ام اس مشکلات مالی است. اگر فردی که سرپرست خانواده است و ناگهان دچار این بیماری شود مشکلات زیادی برایش ایجاد می‌شود. داروها گران است و برخی از این افراد در تهیه آن دچار مشکل می‌شوند.

/ 0 نظر / 43 بازدید