حجامت در درمانگاه‌‌های طب سنتی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود

عباس حاجی آخوندی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: انجام حجامت باید توسط متخصص طب سنتی تأیید شود و افراد نباید به طور خودسرانه این عمل را انجام دهند.

وی گفت: برای انجام حجامت فصل‌های مختلفی در طب سنتی ایران وجود دارد که برخی از این فصل‌ها اعمالی به نام اعمال یداوی دارد و یکی از اعمال یداوی حجامت است.

وی افزود: حجامت را باید یک پزشک آموزش دیده رسمی تشخیص دهد و در موقع خود و شراط مناسب انجام دهد. این طور نیست که هر که سردرد داشت حجامت سر انجام دهد یا کمردرد داشت حجامت کمر انجام دهد. این موضوع در هیچ جا مورد تأیید نیست.

حاجی آخوندی ادامه داد: علاوه بر انجام حجامت تنظیم رژیم غذایی و استفاده از گیاهان دارویی نیز باید انجام شود و اینکه حجامت جایگاه خاص خود را دارد و تشخیص و ضرورت انجام آن باید توسط پزشک طب سنتی تایید شود.

وی در خصوص اینکه برخی پزشکان حجامت را قبول ندارند و بین آن با اهدای خون تفاوتی قائل نمی‌شوند گفت: مطمئناً وقتی از نظر شکل، فیزیک و روش انجام کار بین خون‌دادن و حجامت تفاوت وجود دارد در نتایج هم متفاوت خواهند بود. البته ممکن است در نتایج، تشابهاتی هم داشته باشند.

حاجی آخوندی یادآور شد: به عنوان مثال حجامت با زالو‌درمانی که هر دو در بسیاری از کشور‌ها به رسمیت شناخته شده‌اند نتیجه متفاوت دارد چرا که نوع خونی که گرفته می‌شود فرق می‌کند و منطبق بر هم نیست.

دبیر ستاد کشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی خاطرنشان کرد: برای انجام حجامت افراد می‌توانند به درمانگاه‌های طب سنتی موجود در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شاهد و دانشگاه‌های برخی شهرستان‌ها مراجعه کنند تا در آنجا به روش علمی، منطقی در صورت نیاز حجامت انجام شود.

/ 1 نظر / 27 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم[لبخند] میلاد زینت عبادت کنندگان، عبد صالح خدا، حضرت علی ابن الحسین امام سجاد علیه السلام مبارک باد[گل]