مصرف روزانه 8 لیوان آب موجب کاهش ابتلا به اختلال بلع می‌شود

ابراهیم رزم‌پا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: بلع از مواردی است که تا دچار اختلال نشود به آن توجه نمی‌شود ولی وقتی گرفتاری ایجاد کند،‌ زیاد به آن توجه می‌کنیم و در این هنگام خوردن مشکل می‌شود و در گلو احساس وجود چیزی قلنبه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بلع هم مانند تنفس بی‌خبر کار خود را می‌کند افزود: ماهیچه‌های حلق صدها بار در روز برای فروبردن لقمه غذا با بزاق و مخاط مدام در حال ترشح به کار می افتند لذا وقتی چیزی قورت می‌دهیم ماهیچه های حلقوی انتهای فوقانی مری شل شده و پایین رفتن آنچه را که در دهان گذاشته‌ایم امکان‌پذیر می‌کنند.

این متخصص گوش گلو و بینی تصریح کرد: به علت اینکه شل‌شدن ماهیچه‌ها این عمل را شدنی می‌کنند، اگر در اثر فشار و تنش روانی، یا ترس، ماهیچه‌ها شل نشوند‌ بلع مشکل می‌شود. البته دلایل بی‌خطر دیگری هم برای اختلال بلع وجود دارد.

وی اضافه کرد: التهاب مزمن گلو - مخصوصاً در اثر خشکی هوای اتاق در زمستان و به ویژه هنگام برخاستن از خواب و اگر مقدار زیادی مایعات مصرف نشده باشد، گلو درد یا آنفلوانزا، استعمال سیگار ازمهمترین عواملی است که می‌تواند بلع را مشکل کند. اگر این اشکال در بلع با سرفه و درد همراه باشد، زنگ خطری است که باید به پزشک مراجعه کرد.

رزم‌پا در باره درمان اختلال بلع نیز گفت: اگر فردی سیگار می‌کشد و مشکل بلع دارد، حتماً برای معاینه بیشتر نزد پزشک برود. همچنین هر اختلال بلع که به تنش، هوا، یا عادات شخصی مربوط نباشد، باید به پزشک اطلاع داده شود.

وی افزود: حفظ آرامش، ورزش و نفس عمیق قراردادن کمپرس آب گرم بر روی گلو که تا حدی ماهیچه‌های آن را شل می‌کند، مرطوب‌کردن هوا به دلیل اینکه بسیاری از اختلالات بلع ناشی از خشکی هواست و خوردن روزانه لااقل هشت لیوان آب موجب کاهش این عارضه می‌شود.

/ 1 نظر / 72 بازدید