تغذیه با شیر مادر 12 درجه به هوش نوزادان اضافه می‌کند

وی گفت: این ترکیب به این معنی است که عملی شدن این شعارها ما را به اهداف خود در نظام سلامت می‌رساند و مسائل بهداشتی مانند مسائل اخلاقی است که بیان آن ساده و عمل کردن به آن سخت است.

مشاور وزیر بهداشت افزود: بحث خواص شیر مادر بارها و بارها تکرار شده است و به عنوان یک مسئله علمی از اهمیت زیادی برخوردار است و از آنجا که پیامبر اکرم(ص) فرموده است هیچ غذایی بهتر از شیر مادر نیست. می‌توان به اهمیت تغذیه با شیر مادر پی برد.

آقاجانی گفت: بحث عاطفی در مورد تغذیه با شیر مارد به عنوان مسئله مهم دیگر در این زمینه مطرح است به همین علت در گذشته که بیشتر نوزادان با شیر مادر تغذیه می‌شدند رابطه بین والدین و فرزندان در بسیار بهتر از امروز بوده است اما امروزه فردگرایی نیز در میان خانواده‌ها گسترش پیدا کرده است و فرزندان با اینکه در جمع خانواده هستند ولی احساس تنهایی می‌کنند در حالی که تغذیه با شیر مادر موجب گرم شدن رابطه مادر و فرزندی می‌شود.

وی اضافه کرد: کسانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند. 10 تا 12 درجه، درجه هوشی آنها افزایش پیدا می‌کند. کسانی که شیر مادر می‌خورند کمتر به بیماری های عفونی، اسهال، بیماری‌های تنفسی، آلرژی‌های ناشی از پروتئین‌ها و‌ آلرژن‌های موجود در شیرخشک مبتلا می‌شوند.

وی گفت: آگاهی‌هایی باید نسبت به تغذیه با شیر مادر داده شود و تبلیغاتی که به طور غیر مستقیم است تأثیر آن بیشتر از کارهایی است که مسئولان نظام سلامت در این رابطه انجام می‌دهند.

آقاجانی افزود: تهیه سریال‌های تلویزیونی و مصاحبه‌هایی که در تلویزیون پخش می‌شود بسیار اثرگذار است که به صورت غیرمستقیم تغذیه با شیر مادر و ترویج سلامت را تبلیغ می‌کنند.

آقاجانی اضافه کرد: شورای سلامت صدا و سیما باید نسبت به تبلیغ محصولات متعهد که محصولاتی که تبلیغ می‌شوند، مضر سلامت نباشند. صدا و سیما بسیار تأثیرگذار است و بسته سلامت برای سریال‌هایی که تهیه می‌شود باید داده شود.

وی همچنین اضافه کرد: وزارت بهداشت حدود 20 سال قبل بحث بیمارستان‌های مروج شیر مادر را مطرح کرده است و از 800 بیمارستان کشور 500 بیمارستان مروج شیر مادر هستند اما درباره این بیمارستانها باید کار کیفی صورت گیرد.

آقاجانی گفت: تغذیه نوزاد توسط مادر از همان ساعات اولیه باید صورت گیرد. در مورد زایمان‌هایی که به صورت سزارین انجام می‌شود به دلیل اینکه مادری که سزارین می‌شود امکان برقراری ارتباط در ساعات اولیه را با نوزاد خود ندارد. نوزاد در ساعات اولیه تولد شیر مادر مصرف نمی‌کند اما اگر زایمان طبیعی باشد این کار بهتر انجام می‌گیرد به همین علت زایمان به صورت طبیعی از این نظر هم به نفع سلامت نوزاد است.

مشاور وزیر بهداشت اضافه کرد: ‌اگر زایمان طبیعی پردرد باشد انگیزه مادر برای انجام زایمان طبیعی از بین می‌رود اما زایمان‌های بدون درد و استفاده از شیوه‌های جدید را باید ترویج دهیم که این یکی از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت است.

/ 0 نظر / 28 بازدید