سوءتغذیه موجب از دست دادن اعتماد به نفس در کودکان می‌شود

احمدرضا درستی مطلق در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: کمبودهای تغذیه‌ای در کودکان از رشد بالقوه آنها جلوگیری می‌کند.

وی گفت: کمبود‌های تغذیه‌ای موجب کاهش سرعت رشد جسمی، لطمه دیدن نمو بدنی، و کم شدن توانمندی ذهنی کودک می‌شود. هنوز گروهی از کودکان ایرانی از کوتاهی قد، لاغری و ضعف رنج می‌برند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اغلب این کمبودهای تغذیه‌ای، بیش از اینکه با نداشتن امکان تهیه غذا مربوط باشند، با بی اطلاعی از ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی مختلف مرتبط هستند.

درستی گفت: از پیامدهای دریافت ناکافی غذا می‌توان به کارآیی جسمی و ذهنی پائین، که به افت تحصیلی و ضعف جسمی منجر می‌شود، کافی نبودن سلامت استخوان‌ها که گاه به بدشکلی اندام و اغلب به کوتاهی قد می‌انجامد، کندی بهبود جراحات، زود به زود بیمار شدن و خیلی دیر بهبودی یافتن از بیماری‌ها، نامرتبی دوران ماهانه در دختران، بی حس و حالی، از حال رفتن، خواب آلودگی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: افزایش بروز اختلالات سلامت، افزایش ابتلا به عفونت‌ها، افزایش مرگ و میر، خستگی، بی‌حالی، بی‌تفاوتی، اختلالات شنوایی و بینایی، کاهش ضریب هوشی و اختلالات رفتاری، از دست دادن اعتماد به نفس، انزواطلبی، کاهش مهارت فنی، کاهش موفقیت تحصیلی و همچنین ضعف در کسب مهارت‌های شغلی آینده، ‌کاهش ظرفیت کاری و کاهش درآمد جامعه در آینده، افزایش هزینه مراقبت‌های بهداشتی از دیگر عوارض کمبود‌ تغذیه در کودکان است.

/ 0 نظر / 41 بازدید