مصرف نا‌ن‌های تخمیر نشده موجب کوتاهی قد می‌شود

سعید حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: رشد از دوران جنینی شروع می‌شود و برای رسیدن به قد بلندتر از دوران بارداری باید مراقب رشد کودک باشیم.

وی گفت: تغذیه مادر در دوران بارداری تأثیر زیادی بر قد کودک متولد شده دارد. به طوری که مشخص شده است، مصرف ناکافی ریزمغذی‌ها و استعمال دخانیات در دوران بارداری به رشد ناکافی و کم‌وزنی کودک در هنگام تولد منجر می‌شود.

این متخصص تغذیه افزود: مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه‌های غذایی برای دستیابی به رشد قدی مناسب اهمیت دارد. با تغذیه‌ مناسب می‌توان از مرز قد حداقل فاصله گرفت و به حداکثر نزدیک شود.

حسینی اضافه کرد: امروزه تبلیغات بر قرص‌های افزایش‌دهنده قد متمرکز است که چیزی جز مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیست و به قیمت‌های چند برابر فروخته می‌شود و بسیاری از این مواد از طریق مصرف متعادل و مناسب مواد غذایی قابل دسترس است.

وی گفت: غلات به عنوان تأمین کننده انرژی، قسمتی از پروتئین‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است، اما مشخص شده مصرف نان‌هایی که آرد آنها به خوبی تخمیر نشده است. به دلیل داشتن ماده‌ای به نام فیتات در پوسته غلات مانع از جذب مواد معدنی به خصوص «روی» و کوتاهی قد می‌شود.

/ 0 نظر / 36 بازدید