خوابیدن نادرست، مشکلات تنفسی،‌دردهای عضلانی و مفصلی ایجاد می‌کند

منصور رایگانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: از موضوعاتی که می‌تواند رعایت صحیح آن موجب جلوگیری از بروز آسیب‌های اسکلتی و عضلانی و پیشگیری از گسترش آن شود روش صحیح خوابیدن است.

وی افزود: گذشته از موضوع آرامش روانی و نبود استرس که هنگام خواب لازم است رعایت مسائل فیزیکی نیز به خوب خوابیدن که در آن عوارضی برای سیستم اسکلتی و عضلانی به وجود نیاید کمک می‌کند.

رایگانی تصریح کرد: اولین نکته خوابیدن مکان، محل و وسایل خواب است که باید استاندارد باشد. البته ترجیح این است که، خوابیدن روی تخت‌خواب باشد. البته خوابیدن روی زمین، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما بهتر این است که از تخت خواب استفاده شود تا رعایت اصول فیزیکی خواب انجام شود.

این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: تشک تخت‌خواب باید قابلیت انعطاف‌پذیری زیادی نداشته باشد به طوری که با وارد کردن فشار دست روی تشک باید فقط بین 3 تا 4 میلی‌متر دست روی تشک فرو رود و این انعطاف‌پذیری هم در تمام طول تشک یکسان باشد. اگر این موضوع رعایت نشود در ستون فقرات عوارضی ایجاد می‌کند. همچنین نوع، جنس و مارک تشک نیز بر اساس همین معیار انتخاب می‌شود.

رایگانی تصریح کرد: موضوع بعدی وضعیت مناسب خوابیدن است که قبل از خواب علاوه بر رعایت کم غذا خوردن بهتر است فرد نرمش یک دقیقه‌ای روی عضلات و کتف انجام دهد و سپس برای قرار گرفتن روی تخت ابتدای پای خود را روی تخت بگذارد و سپس بنشیند و در نهایت دراز بکشد چرا که در این صورت فشار ناگهانی به کمر وارد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان یک روش استاندارد خواب برای همه تعریف کرد گفت: بهترین روش خوابیدن روش جنینی است به طوری که فرد به یک پهلو بخوابد و پاهای خود را با زاویه 90درجه به شکم خود نزدیک کند. البته در طول خواب فرد وضعیت‌های مختلفی می‌گیرد که اشکالی نیز ندارد.

رایگانی ادامه داد: وضعیت نامطلوب خوابیدن، به شکم خوابیدن است که موجب می‌شود علاوه بر ایجاد مسائل گوارشی و مسائل تنفسی به علت قرار گرفتن نقاط استخوانی بدن مانند سر زانوها، نوک پاها، سینه روی زمین این نواحی تحت فشار قرار می‌گیرند و در این نواحی دردهای به خصوصی ایجاد شود. همچنین قوس نامناسب گردن و کمر نیز ایجاد می‌کند که منجر به درد عضلات می‌شود و در نهایت سیستم تنفسی را دچار اختلال می‌کند.

وی اضافه کرد: به پشت خوابیدن بعد از به پهلو خوابیدن در درجه اولویت بعدی قرار دارد. همچنین هنگام برخواستن از خواب باید از وضعیت خوابیده ابتدا بنشیند و سپس بلند شود چرا که یکباره بلند شدن و پریدن از خواب احتمال دردهای کمری را دارد.

رایگانی همچنین درباره استفاده از بالش در هنگام خواب نیز گفت: وجود بالشت مناسب موجب جلوگیری از دردهای گردنی و کمری و کتف و بروز فتق دیسک گردنی می‌شود. بالشت مناسب، بالشی است که جنس آن از مواد مصنوعی نباشد. همچنین قطر، حجم و شکل فیزیکی آن نیز مهم است و باید وضعیت به گونه‌ای باشد که بالشت گودی بین گردن و پشت سر را پر کند.

این متخصص طب فیزیکی خاطر نشان کرد: اگر ارتفاع و قطر بالشت بیشتر از آن باشد موجب خم‌شدن سر و گردن به جلو و اگر ارتفاع و قطر آن کمتر باشد موجب خم شدن سر و گردن به عقب می‌شود که در این صورت بروز دیسک‌های گردنی و دردهای ناحیه گردن را در پی دارد.

وی اضافه کرد: بالشت‌هایی با طراحی خاص در بازار وجود دارد که برآمدگی خاص در جلو و فرورفتگی در پشت سر دارند. استفاده از این بالشت‌ها به خصوص در افرادی که دردهای گردنی دارند توصیه می‌شود.

/ 0 نظر / 23 بازدید