گیاه بابونه در درمان بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر موثر است

به گزارش خبرگزاری فارس، شهرام آگاه افزود: سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال شایع عملکردی گوارشی با طیف وسیعی از علایم بالینی شامل درد شکم نفخ و اختلال در دفع مدفوع می‌باشد و همین گستردگی علائم، درمان را سخت‌تر می‌کند به گونه‌ای که در حال حاضر هیچ درمان واحدی برای تمامی علایم بیماران وجود ندارد.

وی با توجه به تحقیقی که در این زمینه انجام داده است، گفت: 45 نفر از بیماران مطابق با معیارهای پژوهشی و فاقد بیماری زمینه‌ای دیگر، وارد مطالعه و یک ماه تحت درمان روزانه 20 قطره از افشره بابونه قرار گرفتند. آنان در بدو مطالعه، 2 و 4 هفته پس از شروع درمان پرسشنامه‌ای مبنی بر میزان شدت درد شکم، نفخ، تهوع، قوام مدفوع و اختلالات دفعی تکمیل کردند.

تمام علایم بیماران بعد از 2 تا 4 هفته درمان نسبت به ابتدای ورود، کاهش معنی‌داری داشت و شدت بهبود تا 2 هفته پس از درمان پایدار ماند و بعد از 4 هفته از شروع، کاهش یافته ولی همچنان نسبت به بدو ورود بیماران بهبود معنی‌داری داشته است.

با توجه به مؤثر بودن این گیاه بر روی تمام علایم IBS و با توجه به مواد موثره موجود در آن می‌توان اذعان کرد که احتمالاً این گیاه هم در زمینه بهبود علایم بالینی و هم در عبور از مراحل بیماری‌زایی موثر بوده و با توجه به در دسترس بودن و هزینه پایین فراوری نسبت به درمان‌های رایج، ارجح‌تر است.

برای درست کردن دم کرده بابونه (2 تا 8 گرم) یک قاشق چایخوری گیاه بونه خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید دم بکشد.

/ 0 نظر / 67 بازدید