دایرة المعارف کامل هر آنچه که باید از حجامت دانست

وی بیان داشت: در این راستا با پزشکانی که پیرامون تغذیه با شما گفتگو نمی‌کنند اعتماد نکنید خواه حجامت باشد یا پزشک عادی یا متخصص و یا فوق تخصص، تمام داروهای شیمیایی (بلا استثناء) از قبیل قرص آمپول، کپسول و روش‌های جراحی دارای عوارض جانبی خطرناک و متعددی است.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران اظهار داشت: بنا به نظر محققان و دانشمندان طب مدرن داروهای گیاهی و روش‌های طب سنتی مانند حجامت معمولاً فاقد عوارض جانبی و بی ضرر هستنند و انسان منطقی و هوشمند ابتدا به سراغ روش کم خطر تر و کم عارضه تر می‌رود و اگر نتیجه نگرفت، سراغ داروهای شیمیایی و درمان‌های جراحی می‌رود.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه هیچگاه افراد با شکم گرسنه حجامت و زالو درمانی نکنند، گفت: فایده، بازده و خاصیت حجامت و زالو درمانی پس از مصرف رژیم‌های مناسب با مزاج افراد دهها برابر می‌شود.

وی با بیان اینکه 12ساعت قبل از حجامت کشیدن سیگار و همچنین 24 ساعت قبل از حجامت نزدیکی (مقاربت جنسی) ممنوع است، افزود: یک ساعت قبل از حجامت شربت، آب انار، عسل، ماء الشعیر طبی و مایعات فراوان باید افراد بنوشند.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران اظهار داشت: باید افراد دقیقأ سر موعدی که پزشک معین کرده است برای حجامت مراجعه کنند.

 

ذوالفقاری تصریح کرد: حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات ظریف فراوانی است که هر پزشکی واقف و مطلع از آنها نیست و در این راستا سعی شود نزد پزشکانی حجامت انجام شود که دارای دانش و تجربه کافی پیرامون حجامت هستند.

وی با بیان اینکه حجامت نابجا و غیر اصولی نه تنها سبب درمان نمی‌شود بلکه عدم تعادل در سیستم‌های داخلی بدن ایجاد کرده و عواقب شوم فراوانی به دنبال دارد، گفت: از مراجعه به غیر پزشکان یا افراد سودجوی نا آشنا و بدون تجربه و بدون اطلاعات که مدعی انجام حجامت بوده و متأسفانه روز به روز در حال افزایش هستند جداً خودداری شود.

ذوالفقاری افزود: پزشک هر فرد باید فهرست رژیم‌های غذایی و گیاهی مناسب را بر حسب بیماری و طبع و مزاج افراد در اختیار مراجعه کننده باید قرار دهد و اگر در غیر این صورت باشد حجامت و زالو درمانی فرد مذکور کم اثر یا بی اثر و حتی گاهی خطرناک و مضر خواهد شد و در مجموع بیماری آن فرد سیر بهبودی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه افراد می‌توانند آدرس، تلفن پزشکان و پیراپزشکان آموزش دیده و مورد اعتماد موسسه تحقیقات حجامت ایران را از دفتر مرکزی مؤسسه واقع در تهران به دست آورند، گفت: تفکر غلط رایج این است که " انجام حجامت سبب نوعی عادت و اعتیاد به حجامت می‌شود که اگر مرتب انجام نشود فرد احساس ناراحتی خواهد نمود"  کاملا اشتباه بوده و علت احساس نیاز افراد به حجامت به دلیل غلیظ شدن خون و نیاز به دفع خون توسط طبیعت بدن آنان خواهد بود.


 
ذوالفقاری اظهار داشت: انجام حجامت در روزهای شنبه، دوشنبه و پنج شنبه مطلوبتر است، همچنین انجام حجامت در روزهای سیزدهم الی 27 ماه قمری نیز توصیه می‌شود.

وی با بیان اینکه بلافاصله بعد از خوردن غذا، حجامت نشود و بهتر است 2 ساعت فاصله بین غذا خوردن و انجام حجامت رعایت شود، گفت: جهت استمداد از پروردگار متعال برای شفا یافتن و گرفتن نتیجه درمانی بهتر افراد با وضو باشند و دعای مخصوص حجامت (به روایت از حضرت امام رضا علیه السلام ) و یا آیه مبارکه آیه الکرسی را پیش از حجامت قرائت کنند و صلوات بفرستند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه حجامت‌های متوالی (با فواصل کوتاه) غلط است و ترتیب و زمان بندی انجام حجامت برای فرد بسته به طبع و مزاج وی متفاوت است که پزشک حاذق آن را معین و تجویز خواهد کرد، افزود: حجامت کردن بانوان دو روز قبل از عادت ماهیانه در ایام عادت و تا دو روز بعد از اتمام عادت ممنوع است.

وی تصریح کرد: حجامت برای افراد بلغمی مزاج پا به سن گذاشته بدون مصرف دارو ممنوع و مضر است و حجامت در ماه مبارک رمضان (پس از افطار) نیز بلامانع است.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران با بیان اینکه قبل از حجامت از مصرف غذاها و ادویه‌های تند همچون تخم مرغ و فلفل خودداری شود، گفت: از حمام رفتن و استعمال داروهای اسهال آور قبل از انجام حجامت پرهیز شود.

وی با بیان اینکه قبل از انجام حجامت از عوامل تحریک کننده خون مثل غضب و خنده و ترس اجتناب شود، افزود: در صورتی که افراد دارای معده حساس هستند قبل از انجام حجامت یک تکه نان را به شربت میوه‌های شیرین و رب سیب و امثال این مواد تغذیه‌ای آغشته کرده و میل نمایند.

ذوالفقاری تصریح کرد: در صورت داشتن مشکلات معده مثل سردی و یبوست مزاج باید حتمأ مزاج اصلاح گشته و سپس اقدام به انجام حجامت شود که در این مورد قبل از انجام حجامت حتمأ باید افراد با پزشک خود مشورت نمایند.

* افزایش رشد قد و وزن نوزادان، اطفال و نوجوانان با حجامت

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران با اشاره به اینکه افراد سوداوی و صفراوی مزاج بایستی با احتیاط و طبق نظر طبیب حجامت کنند، گفت: حجامت برای نوزادان، اطفال و نوجوانان هیچ ضرری ندارد بلکه موجب افزایش رشد قد و وزن آنها شده و موجب کاهش حالات پرخاشگری و عصبیت اطفال و موجب افزایش اشتها و محکم شدن استخوان‌ها و عضلات آنان می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه اطفالی که حجامت می‌شوند کمتر دچار عفونت، سرماخودگی و بیماری می‌شوند، افزود: مقاومت بدن آنان در مقایسه با اطفال و نوجوانان حجامت نشده نیز بسیار بیشتر است.

 

وی در ادامه به توصیه‌های بعد از حجامت اشاره کرد و گفت: تا 24 ساعت بعد از حجامت نزدیکی (مقاربت جنسی )، کشیدن سیگار، ورزش و کار سنگین، خوردن ماهی، نمک، غذای شور و ترشی جات، تخم مرغ و لبنیات ممنوع است.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران اظهار داشت: برای اینکه جای زخم حجامت باقی نماند 3 شب متوالی قبل از خواب (به مدت 3 دقیقه ) پنبه را با شیر پاستوریزه آغشته کرده و روی زخم‌ها زده و یا روزی دو مرتبه با لایه‌ای از عسل موضع را آغشته شود.

ذوالفقاری اظهار داشت: 12 ساعت پس از حجامت افراد می‌توانند استحمام کنند (اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشویند و لیف و صابون نزنند و نماز خواندن نیز پس از حجامت (طبق فتاوای مراجع تقلید) بلامانع است و نیاز به شستشو یا حمام نیست.

وی با بیان اینکه طی 6 ساعت اول پس از حجامت خوردن شربت عسل (یک قاشق عسل با یک لیوان آب ولرم مخلوط شده ) با سکنجبین و ماء‌الشعیر طبی مطلوب است، گفت: خوردن انار، سیاهدانه، زرشک سیاه، سماق، خاکشیر، عرق یا عصاره کاسنی، سکنجبین (مخلوط سرکه و عسل به نسبت یک به چهار) سبب رقیق شدن خون می‌شود.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران تصریح کرد: در صورتی که موضع حجامت کبود، متورم و دردناک بود جهت کاهش درد یخ را داخل نایلون گذاشته و 5 تا 6 مرتبه به مدت یک دقیقه روی موضع گذاشته شود.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه پس از حجامت گاهی ضعف، سردرد، سرگیجه، تپش قلب، گرفتگی عضلات و برخی ناراحتی‌های جزئی دیگر ممکن است پیش آید که اغلب پس از یک الی سه روز برطرف می‌شود، بیان کرد: در صورتی که این ناراحتی نگران کننده و آزار دهنده بود، حتماً با پزشک خود تماس گرفته شود.

وی ادامه داد: پس از انجام حجامت و زالو درمانی با اطلاع و هماهنگی پزشک حجامت کننده و طبق برنامه ریزی پزشک (نه سرخود) داروهای شیمیایی، پماد، کرم و قرص و آمپول استفاده نشود تا تأثیر حجامت به تنهایی روشن شود و پزشک درباره نوع ادامه روش درمان بتواند دقیق‌تر تصمیم گیری کند.

ذوالفقاری اظهار داشت: اگر حجامت بار اول، در درصد کمی از افراد تأثیر چندانی نداشته باشد یا حتی گاهی به طور موقت مقداری علائم بیماری و درد بیمار بیشتر شود بایستی عجولانه عمل نشود و افراد بدون نگرانی  با پزشک خود تماس یا مراجعه کنند تا راهنمایی مناسب شوند.

وی با اشاره به اینکه در دو صورت حجامت بسیار عالی اثر می‌کند اولاً تکرار حجامت با زمان بندی مشخص شده توسط پزشک (حجامت نیز مانند سایر روش‌های درمانی طبی، نیازمند به چند جلسه تکرار است تا اثر کند) و در گام بعد اجرای دقیق دستورات غذایی و نسخه‌های گیاهی ارائه شده توسط پزشک زیرا در غیر اینصورت تأثیر حجامت کم خواهد بود.

عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران اضافه کرد: در صورت امکان 5 تا 7 ساعت بعد از انجام حجامت از خوابیدن پرهیز شود و کسانی که در مرتبه اول حجامت، دچار کاهش فشار خون، سرگیجه و حالت تهوع می‌شوند باید آگاه باشند که حجامت برای بدن این دسته از افراد بسیار واجب تر است زیرا این افراد اختلالات خون رسانی و گرفتگی عروق و غلظت خون دارند که با حجامت مرتفع می‌شود و در مراحل بعدی چنین حالتی نخواهند داشت.

ذوالفقاری در پایان خاطرنشان کرد: پس از انجام حجامت افراد می‌توانند در روزهای سوم و چهارم به مطب مراجعه کنند تا توسط پزشک مجدداً ویزیت و معاینه شوند و تأثیرات حجامت بررسی شده و توصیه های لازم به آنان ارائه شود و در نهایت پس از انجام حجامت نیز اکیدأ از پرخوری پرهیز شود.

/ 0 نظر / 53 بازدید