بچه‌دار شدن توافقی والدین در سلامت روح و روان کودکان مؤثر است

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه سلامت روحی و روانی کودکان قبل از تولد آغاز می‌شود، اظهار داشت: پدر و مادر باید پیش از ازدواج، مشاوره و آزمایش ژنتیک انجام دهند چرا که تولد کودک باید برنامه‌ریزی شده باشد.

وی افزود: توافق پدر و مادر برای بچه دار شدن در سلامت روح و روان کودک بسیار مؤثر است زیرا این توافق موجب می‌شود والدین فرزند را مورد توجه و محبت بیشتری قرار دهند.

این روانشناس با بیان اینکه باید به نیاز‌های جسمی، روانی و جامعه‌شناختی کودکان توجه داشت، افزود: همان اندازه که توجه به غذا ، پوشاک، بازی و ورزش کودک ضروری است، برخورداری از مهر و محبت پدر و مادر در سلامت روحی و روانی کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

فدایی ادامه داد: محبت مادر نسبت به کودکش باید در یک سال و نیم سالگی بی‌قید و شرط و نامحدود باشد چرا که پس از این زمان، کودکان با توجه به توانمندی‌های فزاینده می‌توان بعضی از کارها را به خودشان واگذار کرد؛ در این زمان است که پدر باید برای تربیت کودک وارد عمل شود و قواعد اخلاقی و بایدها و نبایدها را به کودک بیاموزد.

وی تصریح کرد: نظم و ادب یکی از مسائلی است که در سلامت روحی و روانی کودک نقش بسزایی دارد؛ از این رو والدین باید تمامی تلاش خود را در این راستا به کار ببرند؛ این امر از وظایف اصلی آنهاست.

این روانشناس کودک، افراط در محبت کردن به کودک را موجب صدمه زدن به سلامت روح و روان کودک دانست و افزود: این دسته از کودکان اعتماد به نفس خود را از دست داده و همیشه در تمامی امور زندگی وابسته به والدینشان هستند.

/ 0 نظر / 25 بازدید