عوارض چاقی

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی ویتامین‌های A و D همرا با چربی‌های دفعی از بدن خارج می‌شود افزود: این مسئله تاثیرات سوء از جمله از دست رفتن طراوت، شادابی و درخشش پوست و پیری آن را موجب می‌شود.
این متخصص داروسازی بالینی گفت: بیماران قلبی و عروقی که داروهای ضد انعقاد از جمله وارفارین مصرف می‌کنند در صورت مصرف این گونه داروهای ضد چاقی در پی دفع ویتامین K با مشکلات انعقاد خون مواجه شده که جان آنان را به خطر می‌اندازد.
فرساد با اشاره به اینکه هیچ دارویی بدون عارضه نیست گفت: به دلیل شیوع روز افزون چاقی، تبلیغات و شایعات درباره داروهای ضد چاقی در دنیا افزایش یافته اما چون سودآور است به عوارض احتمالی و جانبی آن کمتر اشاره می‌شود.
دبیر انجمن علمی داروسازان ایرانی در آستانه برگزاری نهمین همایش این انجمن گفت: تنها در موارد چاقی مرضی که ضریب توده بدنی (‌BMI) از 27 بالاتر باشد می‌توان از طریق تحرک و ورزش در کنار رژیم غذایی مناسب یعنی کاهش حجم غذا و حذف مواد پرکالری از جمله غذاهای فوری و چرب، نوشابه‌های قندی و شیرینی‌ها به اهداف کاهش وزن دست یافت.
وی گفت: مصرف دارو و جراحی‌های درمانی در موارد چاقی‌های مفرط و آن هم با تجویز پزشک مجاز است.
وی به افراد چاق پیشنهاد کرد تا از شکلات تلخ و چای سبز به عنوان 2 ماده مهم و موثر در کاهش وزن که از سوی سازمان‌های بین‌المللی غذا و دارو توصیه شده است استفاده کنند.
نهمین انجمن علمی داروسازان ایران امسال با همکاری انجمن پوست ایران 30 تیر تا اول مرداد با رویکرد دارو و بیماری‌های پوستی در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 43 بازدید