درمان فشار خون بالا با زالو درمانی

بالاترین میزان فشار خون ، "فشار سیستولیک" است که همان فشاری است که به هنگام انقباض ماهیچه قلب موجب می‌شود تا خون از قلب به سایر نقاط بدن برسد. کمترین میزان فشار خون ، "فشار دیاستولیک" است که فشار بین ضربان های قلب محسوب می‌شود و مربوط به زمانی است که قلب در حالت استراحت است. فشار خون بر حسب میلیمتر جیوه ( mmhg ) اندازه گیری می‌شود. میزان فشار خون بر پایه دو عدد نشان داده می‌شود. اولین عدد مربوط به فشار سیستولیک یا ماکزیمم و دومی مربوط به فشار دیاستولیک یا مینیمم است. معمولا یک فشار خون متعادل زیر mmhg 85/140 است. ( 140 فشار سیستولیک و 85 فشار دیاستولیک ) . اگر فردی دچار بیماری دیابت باشد ، فشار خون وی باید کمتر از mmhg 80/130 باشد.
فشار خون بالا عبارت‌ است‌ از افزایش‌ فشار وارده‌ از جریان‌ خون به‌ دیواره‌ رگ‌های‌ خونی‌. فشار خون‌ بالا گاهی‌ « کشنده‌ بی‌سر و صدا » نامیده‌ می‌شود ، زیرا تا مراحل‌ انتهایی‌ اکثراً هیچ‌ علامتی‌ ندارد. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود ، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا است‌ ، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است. رژیم‌های نادرست غذایی ، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک ، بی‌تحرکی و زندگی ماشینی از جمله عوامل مستعد کننده برای ابتلا به بیماری پرفشاری خون است.
بسیاری از افراد که دچار فشار خون بالا هستند ، احساس بیماری ندارند و حال عمومی آنان خوب است. 15% افراد سن بالا دارای فشار خون هستند و خودشان خبر ندارند. در مواردی که فشار خون خیلی بالا می رود ، سردرد و گاهی اوقات نیز تنگی نفس و خونریزی از بینی رخ می دهد. با این وجود تنها راه تشخیص فشار خون بالا ، اندازه گیری میزان آن است.  علایم‌ سردرد و سرگیجه ، خواب‌آلودگی ، گیجی‌ ، کرختی‌ و مور مور شدن‌ در دستها و پاها ، سرفه‌ خونی‌؛ خونریزی‌ از بینی‌ و تنگی‌ نفس‌ شدید مربوط‌ به‌ بالا رفتن‌ فشار خون‌ بطور بحرانی‌ هستند. 

علل فشار خون بالا به شرح زیرند :

 • از هر ده نفر مبتلا به فشار خون بالا ، در نه نفر آنان ، یعنی 90% علت دقیق برای فشار خون شناخته نشده است که نوع اولیه پرفشاری خون نامیده می‌شود.

 • در تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا ( نوع ثانویه پرفشاری خون ) عواملی همچون تنگ شدن سرخرگ کلیوی و یا اختلال در تولید هورمونهای مترشحه از غدد فوق کلیوی و بیماری های بافت کلیه در ایجاد بیماری نقش دارند. برخی اوقات هم ، بعضی داروها مثل داروهایی که برای درمان آرتریت و یا افسردگی استفاده می‌شود ، موجب افزایش فشار خون می‌گردد.

عوامل مستعد کننده بیماری عبارتند از:

 • سن‌ بالای ‌60 سال :  ‌تحقیقات نشان داده است که آسیب دیدن سلولهای کلیوی مهم ترین علت ابتلا به فشار خون در افراد مسن می‌باشد. بهترین راه برای جلوگیری آسیب دیدن سلول های کلیوی ، اصلاح رژیم غذایی و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات و دانه‌های کامل غلات و حبوبات و مغزها و دانه‌ها و خودداری از مصرف دانه‌های تصفیه شده و بدون پوسته غلات و جلوگیری از افزایش وزن می‌باشد.

 • چاقی و اضافه وزن

 • سیگار کشیدن

 • مصرف الکل

 • رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ زیاد و عدم مصرف میوه و سبزی

 • کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی

 • استرس

 • عوامل‌ ژنتیکی‌ : اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند ، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است. سابقه‌ خانوادگی‌ فشار خون‌ بالا ، سکته‌ مغزی ‌ ، حمله‌ قلبی‌ یا نارسایی کلیه

 • مصرف‌ قرصهای‌ ضد حاملگی‌ ، استروییدها و بعضی‌ از انواع‌ داروهای‌ مهارکننده‌ اشتها یا دکونژستانت‌ها

زالو درمانی روشی طبیعی برای مقابله با فشار خون بالاست. زاخارین روسی معتقد است زالو موجب انبساط عروق موضع نیز می‌گردد و بلکه اثر وازودیلاتاسیون عمومی بدن را برای آن قائل است ، چرا که مشاهده می‌شود در حملات افزایش فشار خون ، پس از مصرف زالو ،‌ فشار خون به حد نرمال بر‌می‌گردد. نمونه زیر شرح مختصر درمان یک بیمار مبتلا به فشار خون بالا از طریق زالو درمانی است:

بیمار خانمی 80 ساله است و سال هاست که دچار فشار خون است ، به خصوص در مواقع تحریکات عصبی - روانی ، فشار خون به شدت افزایش می‌یابد و فشار ماگزیمم به 200 وگاهی 220 میلیمتر جیوه می‌رسد. از نظر مزاجی بیمار غلبه دم دارد ( دموی مزاج است ) . به فاصله هر یک ماه روی دست ها ، پشت گوش‌ها و روی پاهای بیمار زالو انداخته شد. در مراجعه بعدی بیمار ، فشار خون به 140 رسیده است و بیمار دچار افزایش ناگهانی فشار خون نشده است. مصرف قرص فشار خون کاهش یافته است.

منبع : دانشنامه اینترنتی رشد و کتاب زالودرمانی در طب سنتی و طب رایج

 

/ 0 نظر / 1075 بازدید