بد غذایی موجب لجبازی و پرخاشگری بچه‌ها می‌شود

غلامعلی افروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: اصولاً برای همه افراد مخصوصاً بچه‌های سنین پیش‌دبستانی و دبستانی غذا خوردن فقط یک واکنش در برابر ذائقه‌‌های غریزی نیست، بلکه در فرایند غذا خوردن، ضمن احساس گرسنگی، آمادگی روانی و رغبت و تمایالات اکتسابی شخصی نیز مطرح است.
وی گفت: نوع غذا، مزه‌ غذا، رنگ غذا، بوی غذا، تنوع غذا، آرایش سفره یا میز غذا، در رغبت کودکان به غذا خوردن مؤثر است، مکان، زمان، موقعیت، شرایط غذا خوردن و چگونگی نگرش کودک به افرادی که با او هم‌غذا هستند، نیز در میزان اشتهای کودک نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: بچه‌ها دوست دارند با الگوهای محبوب خود غذا بخورند، بچه‌ها سر سفره‌ نشستن با بزرگترهای دوست‌داشتنی را دوست دارند و مایلند در حالتی خوشایند و دلپذیر غذا مصرف کنند، هر گونه تعجیل و تهدید بزرگترها در غذا خوردن کودکان به همان میزان میل آنها را نسبت به غذا خوردن کاهش می‌دهد.
افروز گفت: هر تجربه ناخوشایندی که کودکان از غذا خوردن با بزرگترها داشته باشند، مثل بگو و مگوهای والدین سر سفره و اصرار بر خوردن غذایی که بچه میلی به آن ندارد، در کمیت و کیفیت غذا خوردن بچه‌ها اثر نامطلوبی به جا می‌گذارد.
وی افزود: برخی از مشکلات رفتاری بچه‌ها مثل لجبازی و عصبانیت، پرخاشگری و بی‌حوصلگی ناشی از سوءتغذیه و یا بدغذایی است. با ایجاد تغییر در تنوع غذاهای معمول خانه ارتباط محبت آمیز با کودک و توجه به میل و رغبت او در تهیه غذا موجب میل بیشتر کودک به غذا می‌شود.

                                                     منبع : خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 34 بازدید