توصیه های قبل و بعد از حجامت

     هیچگاه باشکم گرسنه حجامت، فصد و زالودرمانی نکنید. (خصوصاً صبحانه میل شود)

·       فایده و بازده و خاصیت حجامت، فصد و زالو پس از مصرف رژیم های مناسب با مزاج شما دهها برابر می شود. در مورد منضجها و مصلحات از طبیب خود راهنمایی بخواهید .

·       12 ساعت قبل از حجامت کشیدن سیگار و 24 ساعت قبل از حجامت نزدیکی (مقاربت جنسی) ممنوع است .

·       یک ساعت قبل از حجامت شربت ، آب انار، عسل ، ماء الشعیر طبی و مایعات فراوان بنوشید .

·        دقیقا سر موعدی که پزشک معین کرده است، برای حجامت تشریف بیاورید ( نه زودتر و نه دیرتر )

·       حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات ظریف فراوانی است که هر پزشکی واقف و مطلع از آنها نیست . سعی کنید نزد پزشکانی حجامت انجام دهید که دارای دانش و تجربه کافی پیرامون حجامت باشند . زیرا حجامت نابجا و غیراصولی نه تنها سبب درمان نمی شود بلکه عدم تعادل در سیستم های داخلی بدن ایجاد کرده و عواقب شوم فراوانی به دنبال دارد .

·       ازمراجعه به غیرپزشکان یا افراد سودجوی نا آشنا و بدون تجربه و بدون اطلاعات که مدعی انجام حجامت بوده ومتأسفانه روز به روز در حال افزایش هستند جداً خودداری فرمایید .

·        پزشک شما باید فهرست رژیم های غذایی و گیاهی مناسب را برحسب بیماری و طبع و مزاجتان در اختیار شما قرار دهد و الا حجامت فصد و زالو درمانی شما کم اثر یا بی اثر و حتی گاهی خطرناک و مضر خواهد شد و در مجموع بیماری شما سیر بهبودی نخواهد داشت .

·       شما میتوانید آدرس و تلفن پزشکان و پیراپزشکان آموزش دیده و مورد اعتماد موسسه تحقیقات حجامت ایران را از دفتر مرکزی مؤسسه واقع در تهران بدست آورید .

·       تفکر غلط رایج این است که " انجام حجامت سبب نوعی عادت واعتیاد به حجامت می شود که اگر مرتب انجام نشود فرد احساس ناراحتی خواهد نمود "  کاملا اشتباه بوده این گونه نیست و علت احساس نیاز افراد به حجامت به دلیل غلیظ شدن خون و نیاز به دفع خون توسط طبیعت بدن آنان خواهد بود .  

·       انجام حجامت در روزهای شنبه و دوشنبه و پنج شنبه مطلوبتر است . انجام حجامت در روزهای سیزدهم الی 27 ماه قمری مطلوبتر است .

·       بلافاصله بعد از خوردن غذا، حجامت نکنید . بهتر است 2 ساعت فاصله بین غذا خوردن و انجام حجامت باشد.

·       جهت استمداد از پروردگار متعال برای شفا یافتن و گرفتن نتیجه درمانی بهتر با وضو باشید و دعای مخصوص حجامت           (به روایت از حضرت امام رضا علیه السلام) و یا آیه مبارکه آیه الکرسی را پیش از حجامت قرائت کنید وصلوات بفرستید .

·       حجامت های متوالی (با فواصل کوتاه) غلط است و ترتیب و زمان بندی انجام حجامت برای فرد بسته به طبع و مزاج وی متفاوت است که پزشک حاذق آن را معین و تجویز خواهد کرد .

·       حجامت کردن بانوان، ، دو روز قبل از عادت ماهیانه ، در ایام عادت و تا دو روز بعد از اتمام عادت ممنوع است .

·       حجامت برای افراد بلغمی مزاج پا به سن گذاشته بدون مصرف دارو ممنوع و مضر است .

·       حجامت در ماه مبارک رمضان (پس از افطار) بلامانع است .

·       قبل از حجامت از مصرف غذاها و ادویه های تند همچون تخم مرغ و فلفل خودداری گردد .

·       از حمام رفتن و استعمال داروهای اسهال آور قبل از انجام حجامت پرهیز شود .

·       قبل از انجام حجامت از عوامل تحریک کننده خون مثل غضب و خنده و ترس اجتناب شود .

·        در صورتی که افراد دارای معده حساس هستند قبل از انجام حجامت یک تکه نان را به شربت میوه های شیرین و رب سیب و امثال این ها آغشته کرده میل نمایند .

·       در صورت داشتن مشکلات معده مثل سردی و یبوست مزاج باید حتما مزاج اصلاح گشته سپس اقدام به انجام حجامت شود که در این مورد قبل از انجام حجامت حتما با پزشک خود مشورت فرمائید .

·       افراد سوداوی و صفراوی مزاج بایستی با احتیاط و طبق نظر طبیب حجامت کنند .

·       حجامت برای نوزادان و اطفال و نوجوانان هیچ ضرری ندارد بلکه موجب افزایش رشد قد و وزن آنها شده و موجب کاهش حالات پرخاشگری و عصبیت اطفال و موجب افزایش اشتها و محکم شدن استخوانها و عضلات آنان می شود .

·       اطفالی که حجامت می شوند کمتر دچار عفونت و سرماخودگی و بیماری می شوند و مقاومت بدن آنان در مقایسه با اطفال و نوجوانان حجامت نشده بسیار بسیار بیشتر است .

 

توصیه های بعد از حجامت

·       تا 24 ساعت بعد از حجامت  نزدیکی (مقاربت جنسی ) ، کشیدن سیگار ، ورزش و کار سنگین ، خوردن ماهی ، نمک ، غذای شور و ترشی جات ، تخم مرغ و لبنیات ممنوع است .

·       برای اینکه جای زخم حجامت باقی نماند سه شب متوالی قبل از خواب ( به مدت 3 دقیقه ) پنبه را به شیر پاستوریزه آغشته کرده و روی زخمها بزنید و یا روزی دو مرتبه با لایه ای ازعسل موضع را آغشته نمایید .

·       12 ساعت پس از حجامت می توانید استحمام کنید (اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشویید و لیف و صابون نزنید)

·       نماز خواندن پس از حجامت (طبق فتاوای مراجع تقلید) بلامانع است و نیاز به شستشو یا حمام نیست .

·طی 6 ساعت اول پس از حجامت خوردن شربت عسل ( یک قاشق عسل با یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده ) سکنجبین و ماء‌الشعیرطبی مطلوبست . خوردن انار، رب انار، سیاهدانه، زرشک سیاه، سماق، خاکشیر، عرق یا عصاره کاسنی، سکنجبین (مخلوط سرکه و عسل به نسبت یک به چهار و نرم جوشانیدن آن) سبب رقیق شدن خون می شود .

·       در صورتی که موضع حجامت کبود و متورم و دردناک بود جهت کاهش درد یخ را داخل نایلون گذاشته و 5 تا 6 مرتبه به مدت یک دقیقه روی موضع بگذارید .

·       پس از حجامت گاهی ضعف ، سردرد ، سرگیجه ، تپش قلب ، گرفتگی عضلات و برخی ناراحتیهای جزئی دیگر ممکن است پیش آید که اغلب پس از یک الی سه روز برطرف می شود ودر صورتی که این ناراحتی نگران کننده و آزار دهنده بود، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه حضوری کنید .

·       پس از انجام حجامت، زالو و فصد با اطلاع و هماهنگی پزشک حجامت کننده و طبق برنامه ریزی او (نه سرخود) داروهای شیمیایی، پماد، کرم و قرص و آمپول استفاده نکنید تا تاثیر حجامت به تنهایی روشن شود و پزشک دربارۀ نوع ادامۀ روش درمان بتواند دقیق تر تصمیم گیری کند .

·       اگر حجامت بار اول، در درصد کمی از افراد تاثیر چندانی نداشته باشد یا حتی گاهی (بطور موقت) مقداری علائم بیماری و درد بیمار بیشتر شود بایستی عجله نکنید و نگران نشوید و با پزشک خود تماس بگیرید یا مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند .

·       در دو صورت حجامت بسیار عالی اثر می کند اولاً تکرار حجامت با زمان بندی مشخص شده توسط پزشک (حجامت نیز مانند سایر روشهای درمانی طبی، نیازمند به چند جلسه تکرار است تا اثر کند)  دوما دستورات غذایی و نسخه های گیاهی ارائه شده توسط پزشک کاملاً مراعات شود زیرا در غیراینصورت تأثیر حجامت کم خواهدبود.

·       در صورت امکان 5 تا 7  ساعت بعد از انجام حجامت از خوابیدن پرهیز شود .

·       کسانی که در مرتبه اول حجامت ، دچار کاهش فشار خون ، سرگیجه و حالت تهوع می شوند باید بدانند که حجامت برای بدن این دسته از افراد بسیار واجب تر است زیرا این ها اختلالات خون رسانی و گرفتگی عروق و غلظت خون دارند که با حجامت مرتفع میشود و در مراحل بعدی چنین حالتی نخواهند داشت .

·       پس از انجام حجامت می توانید در روزهای سوم و چهارم به مطب تشریف بیاورید تا توسط پزشک مجدداً ویزیت و معاینه شوید و تاثیرات حجامت بررسی شده و توصیه های لازم به شما داده شود .

·       پس از انجام حجامت از پرخوری پرهیز نمائید .

/ 0 نظر / 400 بازدید