عقده حقارت موجب کودک آزاری می‌شود

وی ادامه داد: به طور مثال زنی به دلیل آزار و اذیتی که شوهرش نسبت به او انجام داده برای تخلیه این مشکل، کودک خود را آزار می‌دهد یا در برخی مواقع فرزندان در اختیار نامادری یا ناپدری قرار گرفته و آنها به دلیل اینکه این فرزند را از خود نمی‌دانند، او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: برخی از فرزندان ناخواسته هستند که در این شرایط والدین با آنها رفتار درست نداشته و از این والدین کودک آزاری بروز می‌کند.

باهر با بیان اینکه مسئله دیگری که در بروز کودک آزاری مؤثر است، سوء استفاده از فرزندان برای انتقال مواد مخدر یا کارهای نامشروع است، گفت: موضوع مهم دیگر به مسئله کار کشیدن از فرزندان بر می‌گردد، در حقیقت کودکان خیابانی که در حال حاضر شاهد هستیم همان کودکانی هستند که تحت فشار کاری والدین قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی اوقات نیز پدر یا مادر‌ها برای تخلیه عقده‌‌های خود و گاهی به دلیل بچه‌دار نشدن یا ازدواج نکردن، فرزندان دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، تصریح کرد: کودک آزاری دارای 10 عامل از جمله پایین بودن سطح فرهنگ، بیمارگونه بودن خیلی از افرادی که ظاهراً عادی هستند، مسئله عقده و حسد والدین، مسائل و مشکلات اقتصادی و کاستی‌های مالی، کمرنگ شدن مسائل دینی، نگاه به فیلم‌های غیر اخلاقی، بالا رفتن سن ازدواج، پایین آمدن سن طلاق، عدم امنیت کافی و قانون گریزی است.

باهر اظهار داشت: در قانون برای جلوگیری از کودک آزاری ضوابط محکمی وجود دارد و در نهایت مردم همراهی‌های لازم را نمی‌کنند و گاهی اغماض می‌کنند؛ در آینده در روح کودک آزار دیده مشکلات ایجاد می‌شود یا این کودکان افسرده شده، خودکشی کرده یا انتقام‌گیر می‌شوند.

این مشاور امور رفتاری ادامه داد: جامعه باید این افراد که بیماری روانی دارند و کودکان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند را متوجه کند که با چنین افرادی به صورت جدی برخورد می‌شود و در زمان بروز این جرایم دیگر توجیهات روانپزشکان مؤثر نیست.

وی گفت: اکثر این افراد که کودک آزاری می‌کنند، در گذشته خود مورد بی‌مهری یا آزار قرار گرفته‌اند و در حال حاضر در سنین بالا از کودکان خود انتقام می‌گیرند یا شرایط اجتماعی به این افراد فشار آورده و والدین زورشان به کودک رسیده است و آن را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: باید مشکلات کودک آزاری را ریشه‌یابی کنیم و بدانیم که این مسائل از کجا نشأت می‌گیرد و با ریشه‌های نادرست و مشکلات آنها برخورد کنیم.

/ 0 نظر / 35 بازدید