کودکان پرخاشگری و عصبی بودن را از والدین یاد می‌گیرند

غلامعلی افروز در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: توجه غیرعادی به رفتارهای شخصی و اجتماعی کودکان،‌داشتن انتظار فوق‌العاده از کودکان و نوجوانان و تحمیل فشارهای اجتماعی به آنها از دلایل حساسیت کودکان است.

وی افزود: حساسیت فوق‌العاده‌ای که در بعضی افراد به خصوص جوانان و نوجوانان مشاهده می‌شود هرگز مانند رنگ چشم و پوست، علمی و ژنتیکی نیست و مبنای محیطی و تربیتی دارد.

وی گفت: در اغلب موارد ریشه اصلی حساسیت بچه‌ها نسبت به برخی مسائل را می‌توان در نحوه نگرش و رفتار والدین آنها جست و جو کرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اضافه کرد: در خانواده‌هایی که یکی از والدین یا هر دو نفر افرادی حساس و عصبی هستند، بچه‌های خانواده نیز شدیداً حالات و رفتار آنها متأثر می‌شوند. یا خانواده‌هایی که پدر و مادر هر دو افرادی تنبیه‌گر و پرخاشگر هستند بچه‌های خانواده از آنها تأثیر می‌پذیرد.

افروز گفت: در خانواده‌هایی که پدر و مادر هر دو پرخاشگر هستند، بچه‌های خانواده عموماً از آنها متأثر می‌شوند و دچار مشکلاتی رفتاری مانند کمرویی، اضطراب، عصبانیت،‌گوشه‌گیری و اختلال کلامی می‌شوند.

وی اضافه کرد: توجه غیرعادی به رفتارهای شخصی و اجتماعی کودکان و داشتن انتظارات فوق‌العاده از کودکان و نوجوانان و تحمیل فشارهای اجتماعی به آنها از جمله دلایل حساسیت کودکان است.

/ 0 نظر / 60 بازدید