مخالفت ایرج فاضل با افزایش رشد جمعیت ایران

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، ایرج فاضل امروز در مراسم سی و چهارمین کنگره جامعه جراحان ایران در سالن همایش‌های صدا و سیما اظهار داشت: مسئله حمایت از افزایش و رشد جمعیت که این روزها درباره آن صحبت می‌شود مسئله مهمی است و متأسفانه تریبونی برای کارشناسان مخالف با این سیاست وجود ندارد.
وی ادامه داد: اوایل انقلاب با سیاست‌هایی که ترویج می‌شد ناگهان رشد جمعیت کشور از حدود 2 دهم درصد به بیش از 4 دهم درصد افزایش پیدا کرد و نزدیک به 2 برابر شد، این رشد ترسناک و خطرناک جمعیت باعث نگرانی کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت کشور شد و با تلاش فراوان و آگاهی بخشی به مسئولان رده بالای کشور توانستند اوضاع را کنترل کنند و دوباره رشد جمعیت را به محدود 2 صدم درصد و اندکی کمتر از آن برسانند.
وی گفت: حالا دوباره مباحث رشد جمعیت مطرح شده است. این کار برای مملکت خطرناک است و نباید بدون نظر اندیشمندان این کار انجام شود،دوره‌های مسئولیت مسئولان کوتاه مدت است اما اجرای چنین طرح‌هایی آثار بلند مدت دارد و شاید 30 سال دیگر نتیجه چنین تصمیم و سیاستی دیده می‌شود که آن وقت دیگر امکان جبران نیست و مردم باید سالها تاوان چنین تصمیمی را بدهند.

* نباید مردم را درباره زلزله نگران کنیم

وزیر اسبق بهداشت و رئیس جامعه جراحان ایران اضافه کرد: مسئله دیگری که این روزها زیاد درباره آن صحبت می‌شود، بحث زلزله است، تهران روی 3 گسل است و ما کلاً در کشور زلزله خیزی زندگی می‌کنیم اما پیش بینی زلزله در هیچ جای دنیا به لحاظ علمی هنوز امکانپذیر نشده است و نباید با طرح چنین مسائلی مردم را نگران کنیم.
وی اضافه کرد: به جای نگران کردن مردم بهتر است با برنامه‌ریزی و مقاوم سازی اماکن به خصوص بیمارستان‌ها جلوی آثار زیانبار آن را بگیریم.
وی اضافه کرد: از چند سال قبل مذاکراتی بین جامعه جراحان ایران و شهرداری و شورای شهر تهران برای مقاوم سازی بیمارستان‌های تهران داشتیم که هنوز به کار عملیاتی منجر نشده است، اکثر بیمارستان‌های تهران در برابر زلزله مقاوم نیستند و با کوچکترین لرزشی از بین می‌روند در حالی که اگر بیمارستان‌های مستحکمی داشته باشیم در صورت بروز زلزله می‌توانیم از آسیب‌های بعدی بکاهیم.
فاضل گفت:‌ بحث‌هایی با مسئولان شهری تهران داشتیم این بود که وام‌هایی برای مقاوم سازی و جایگزین کردن بیمارستان‌های فرسوده در اختیار جامعه پزشکی بدهند تا این مشکل بر طرف شود.اما از طرف شورای شهر و شهرداری تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

* خدمات پزشکی نیازی به تبلیغ ندارد

رئیس جامعه جراحان ایران درباره تبلیغات پزشکی نیز گفت: خدمات پزشکی نیازی به تبلیغ ندارد و وجود تبلیغات پزشکی کار نامبارکی است که در جامعه ما شاهد آن هستیم، تبلیغ یک پزشک کار و خدمتی است که مردم ارائه می‌کند.

* وضع بیمارستان‌های آموزشی اسفبار است

وی افزود: مشکل دیگری که با آن مواجه هستیم وضع بسیار نامناسب و اسفبار بیمارستان‌های آموزشی وزارت بهداشت است، به قدری این بیمارستان‌ها با مشکلات مختلف و تنگاهای مالی مواجه هستند که هر 2 یا 3 ماه یک بار به علت ناتوانی در پرداخت پول آب و برق در آستانه تعطیلی قرار می‌گیرند.

* خارجی پرست شدن در نظام سلامت کشور شایسته نیست

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از «خارجی پرست» شدن در عرصه پزشکی داد: ما افتخار این را داریم که در جامعه پزشکی مقیم کشور افرادی را داریم که در دنیا مثل آنها وجود ندارد اما اینکه در داخل کشور مانده‌اند و به مردم کشورمان خدمت رسانی می‌کنند دلیل نمی‌شود که پزشکان مقیم خارج را بزرگ کنیم و آنان را کوچک بشماریم، باید قدر پزشکان و متخصصان داخل کشور را بدانیم زیرا وجود آنهاست که باعث درمان و سلامت مردممان می‌شود.
وی اضافه کرد: جراحان کشور در زمان جنگ خدمات بزرگی را ارائه کردند اما هیچوقت از خدمات آنها تقدیر نشد.

*بی حوصلگی در شأن پزشکان نیست

فاضل از روند رابطه پزشکان با بیماران در کشور نیز انتقاد کرد و گفت: البته جامعه پزشکی نیز باید بداند که رفتار احترام آمیز با بیمار حتی اگر به بهبود و درمان وی منجر نشود باعث رضایتمندی بیمار می‌شود،مسئله دیگری که پزشکان باید از آن پرهیز کنند، تجویز آزمایش‌ها و داروهای گران قیمتی است که در بسیاری از موارد ضرورت ندارند و هزینه سنگینی را به جامعه و نظام سلامت تحمیل می‌کند. پزشکان باید تلاش خود را روی معاینه دقیق و برقراری رابطه صمیمانه با بیمار متمرکز کنند، بی حوصلگی در شأن پزشکان نیست. 
                                                                                  منبع : خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 53 بازدید