سردرد و تعریق زیاد از نشانه‌های کم‌خونی است

سید ضیاءالدین مظهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: مقدار آهن بدن افراد مختلف با توجه به سن، جنس، اندازه بدن و عادات غذایی و نوع غذاهای مصرفی متفاوت است.

وی گفت: آهن به عنوان یک ماده بسیار لازم و مهم در امر خونسازی و تشکیل «هموگلوبین» برای خون و «میوگلوبین» برای عضلات به شمار می‌رود.

این متخصص افزود: خستگی‌های زودرس همراه با ضعف، ناتوانی جسمی و فکری، بی‌تفاوتی، سرگیجه، سردرد، بی‌اشتهایی، بی‌میلی به غذا، تعریق زیاد از نشانه‌های کم خونی است که فقر آهن یکی از عوامل آن است.

مظهری اضافه کرد: ریزش مو، بی‌حسی و سبکی سر، افزایش ضربان قلب، ورم قوزک پا، عدم تحمل دیگران، پرخاشگری، قاشقی شدن ناخن‌ها، نازک و شکننده شدن ناخن، کم آوردن نفس در سربالایی‌ها، ابتلای مکرر به سرماخوردگی‌ها و عدم مقاومت در مقابل بیماری‌‌های عفونی نشانه‌ها و علائمی از کم‌خونی یا آنمی هستند.

این متخصص تغذیه افزود: اختلال در بلوغ گلبول‌های قرمز خون تحت تاثیر فقر 3 ماده مغذی آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 است. کم خونی در بزرگسالان به علت عدم توانایی حمل اکسیژن مورد نیاز بافت‌ها است.

 

 

نویسنده وبلاگ برای درمان آن به ٣ بار  انجام حجامت توصیه می کند.

وی اضافه کرد: چنین افرادی به علت خستگی زودرس فعالیت بدنی خود را کاهش داده و اگر مشغول فراگیری باشند با کاهش چشمگیر توان آموختن روبه‌رو می‌شوند.

/ 0 نظر / 27 بازدید