افراد دچار وسواس فکری بعد از عمل زیبایی‌بینی افسرده می‌شوند

به گزارش خبرگزاری فارس، بابک ساعدی در آستانه برپایی چهارمین سمپوزیوم تازه‌های رینوپلاستی که 23 تا 25 تیر در تهران برپا می‌شود،‌ افزود: شخصیت‌های کمال گرا بیشترین متقاضیان اعمال جراحی زیبایی‌بینی (رینوپلاستی) هستند که بخش عمده‌ای از نارضایتی پس از عمل جراحی نیز مربوط به این افراد است.
وی ادامه داد: از نظر روانشناسی،‌تیپ کمال گرایی مربوط به افرادی است که تمایل دارند، امور به طور کامل و به بهترین وجه انجام گرفته و نتایج امور در حالت عادی برایشان رضایتبخش نیست.
وی ادامه داد: این خصیصه در مواردی در افراد بسیار تشدید شده و به شکل بیمار گونه به وسواس فکری تبدیل می‌شود. در این حالت تصویری که فرد از خود دارد، نامطلوب‌تر از تصویر واقعی خود است .
دبیر اجرایی چهارمین سمپوزیوم تازه‌های رینوپلاستی با اشاره اینکه افراد مضطرب،‌ افسرده و گروه‌هایی که از اختلالات مزمن رنج می‌برند،‌ کاندیداهای مناسبی برای اعمال جراحی زیبایی بینی به شمار نمی‌روند، خاطر نشان ساخت: در صورتی که پزشک جراح بدون توجه به وضعیت روانی بیمار نسبت به عمل جراحی رینوپلاستی مبادرت کند به دلیل شرایط ویژه روانی بیمار با نارضایتی وی روبرو می‌شود.
وی افسردگی و یاس پس از عمل جراحی زیبایی بینی را از پیامدهای روانی پس از عمل رینوپلاستی در افراد دچار وسواس فکری برشمرد و خاطر نشان ساخت: به عقیده پزشکان، عمل جراحی پلاستیک بینی به هیچ عنوان یک عمل جراحی اورژانسی به حساب نمی‌آید بلکه این جراحی باید زمانی انجام شود که فرد، غیر از آمادگی جسمی از آمادگی روانی نیز برخوردار باشد.
وی گفت: در حالی که بر اساس آمارهای موجود، آمار اعمال جراحی بینی در دنیا رو به کاهش و در عوض سایر جراحی‌های زیبایی صورت به ویژه جراحی‌هایی که برای جوان سازی فرد صورت می‌گیرد،‌ رو به افزایش است در ایران همچنان شاهد آمار بالای متقاضیان اعمال جراحی زیبایی بینی هستیم که این مسئله به مسایل فرهنگی جامعه ما مربوط است.
ساعدی یادآور شد: در چهارمین سمپوزیوم تازه‌های رینوپلاستی که از سوی گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران برپا می‌شود، تکنیک‌های جدید استفاده از "گرفت " ها و مواد "سنتتیک "(مواد ساخته شده که به جای غضروف به کار می رود)در جراحی بینی ارایه خواهد شد.
وی ادامه داد: در این سمپوزیوم مراقبت‌های حین و بعد از عمل، جراحی زنده و بیهوشی در رینوپلاستی ارائه می‌شود.
چهارمین سمپوزیوم تازه‌های رینوپلاستی " با هدف آشنایی متخصصان با جدیدترین دستاوردهای رشته جراحی بینی 23 تا 25 تیر امسال در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران برپا می‌شود.

/ 0 نظر / 163 بازدید