طب سوزنی و حجامت

زخمی برمیدارد به علت همین زخم بسیاری از بیماریهای او بهبود می یابد. این کشف بزرگ به آنها آموخت که با فرو بردن سوزن و تیغ زدن میتوان برخی از امراض را شفا بخشید و به همین علت 2600 سال قبل از میلاد مسیح سوزنهای فلزی و شاخهای حجامت و چین و ایران وارد اصول مداوا گردید.
پزشکان جدید فلسفه حجامت را گرفتن خون و جلوگیری از فشار زیاد میدانند در صورتی که حقیقت چیز دیگری بوده و کاملا با طب سوزنی ارتباط و شباهت داشت.
چینی ها در بدن انسان 600 نقطه اسرار آمیز پیدا کرده بودند و اطبای سنتی ایران نیزنقاط مختلفی از بدن را برای حجامت پیدا کرده و هر ناحیه را برای معالجه یک مرض مخصوص حجامت میکردندو این روش که در ایران قبل از اسلام معمول بود، پس از ظهور اسلام همچنان برقرار ماند و و قسمتی از دستورات آن وارد کتب مذهبی گردید و ما امروز میتوانیم قسمتی از آنرا در کتاب طب الرضا که منسوب به امام رضا (ع) را مطالعه کنیم.
علاوه بر حجامت مشت و مال گردن و ماساژ اطراف این حفره (نقره) جهت درمان سردرد هم مفید بوده ، و حجامت احذعین ناراحتیهای چشم و صورت را درمان میکندو به جریان خون در عضلات سر آرامش میبخشد.
احذعین دورگی هستند که در پشت گردن به چپ و راست کشیده شده اند، برای درمان جوشهای دهان و لثه، حجامت را در زیر چانه و انجام میدادند، حجامت در محل معروف به حجامتگاه که در بین دو کتف در پشت قرار دارد برای نجات انسان از خفقان و تنگی نفس و التهاب بود، مخصوصا التهابی که نتیجه امتلا معده و زیادی حرارت بدن باشد.
حجامت بر روی ساق پاها برای عوارض امعا و دردهای کلیه و اختلال مثانه و رحم و خونریزی رحمی زیاد توصیه و تجویز میشد این نوع حجامت برای درمان کورکها و دملهای جلدی هم نافع بود.

/ 0 نظر / 67 بازدید