درد زانو و درمان آن با زالو درمانی

اگر به درد مزمن زانو مبتلا هستید ، به شنا و یا ورزش هاى آبى بپردازید. طبق یک خاصیت فیزیکى ، وقتى بدن در آب غوطه ور مى شود از وزن بدن کاسته مى شود. در نتیجه وزن بدن به زانوها فشار وارد نمى کند. اگر به استخر دسترسى ندارید و یا علاقه اى به ورزش هاى آبى ندارید ، دست کم به ورزش هایى بپردازید که باعث کشش بدن و ماهیچه ها شوند. ورزش هایى چون بسکتبال ، تنیس و دویدن را محدود کنید. اگر با این گونه ورزش ها درد زانوى شما تشدید شد ، حتماً آن را محدود کنید. به بدنتان توجه کنید ، اگر احساس کردید برخى از حرکات ورزشى به شما صدمه وارد مى کند نوع ورزشتان را تغییر دهید. خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید ، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید زیرا بیشتر صدمات زمانى اتفاق مى افتد که انسان خسته است. از زانوهایتان محافظت به عمل آورید. پوشیدن زانوبند هنگام ورزش شما را از برخى صدمات مصون نگاه مى دارد. هنگامى که رانندگى مى کنید از زانوهایتان در مقابل صدمات ناشى از داشبورد محافظت به عمل آورید. وقتى درد زانو به صورت مزمن در مى آید زانو ورم مى کند. برخى از بیمارى  ها باعث  ورم و التهاب زانوها مى شود. صدمات زانو در ابتدا باعث ورم زانو مى شود که خود سبب صدمات بیشتر خواهد شد و این روند همچنان ادامه پیدا مى کند تا به صورت مزمن درمى آید. با محافظت هاى پزشکى مى توان این چرخه معیوب را شکست و صدمات آتى بافت هاى زانو را به حداقل رساند. حتى با برخى از مراقبت هاى خانگى مى توان ورم و درد را کاهش داده و از جراحات بیشتر جلوگیرى کرد.

  •  استراحت دادن _ استراحت در منزل از مهمترین اصول درمان است

  •  کمپرس کردن _ کمپرس با یخ دو تا سه بار در روز به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مفید است.

  •  قراردادن زانو در ارتفاع _ قراردادن زانو در سطحى بلندتر از بدن باعث مى شود نیروى جاذبه مایعات جمع شده در بافت صدمه دیده را کاهش داده در نتیجه ورم نیز کمتر شده و خستگى را از ما دور مى سازد.

  •  بستن زانوها _ بستن زانوها به دو دلیل مفید است. نخست ورم را کاهش مى دهد سپس مکانیسم زانو را به نظم در مى آورد.

  •  استفاده از داروها _ اگر شما به زخم معده، بیمارى کلیه و بیمارى هاى خونى مبتلا نیستید ، داروهاى ضد التهابى در این مورد به شما کمک هاى فراوانى مى کند.

 آرتروز یکی از علل درد زانو است. آرتروز به معنی فرسودگی مفصل است و به طور طبیعی در افراد مسن شدیدتر ظاهر می شود. درد به علت فرسودگی غضروف و عکس العمل حاصل شده ایجاد می شود. زالو درمانی قادر به ترمیم فرسودگی غضروف ناشی از آرتروز نیست ، بلکه به احتمال قوی با کنترل تورم باعث کاهش درد می شود. زالو اندازی در درمان آرتروز به خصوص آرتروز زانو تاثیر بسیار زیادی دارد.

دانشمندان آلمانی مقالاتی را در مورد زالو درمانی و اثر آن بر روی استئوآرتریت زانو در Annals of thereheumatic diseases چاپ کرده‌اند. دکتر آندریاس مایکلسن متخصص داخلی آلمان معتقد است در بزاق زالو مواد ضد التهابی وجود دارد که روی درمان مبتلایان به استئوآرتریت زانو موثر است.

مورد زیر ، شرح حال مختصر بیماری مبتلا به زانودرد است که توسط زالو درمانی معالجه شده است :

بیمار خانمی 56 ساله است که سال هاست مبتلا به درد زانو و تورم است. به گفته بیمار ، متخصص ارتوپد تشخیص آرتروز زانو داده است. بیمار دچار ژنوواریوم ( پاهای پرانتزی شکل ) است و ضمنا فشار خون بیمار بالاست. دو بار به فاصله هر 2 ماه دور زانوها زالو انداخته شد. در تاریخ 84/4/9 که سه ماه بعد از شروع درمان است مراجعه کرده است. درد و تورم زانوها به میزان 70% بهبود یافته است. قبلاً علاوه بر مشکل زانوها ، پاها بسیار سرد بودند. بعد از زالو درمانی سردی پاها بهبود یافته است.

منابع:سایت اینترنتی بیرتک ( ترجمه زهره فخریاسری ) و کتاب زالو درمانی در طب سنتی و طب رایج

 

جهت تعیین زمان ملاقات با متخصص طب سنتی برای درمان بیماری های مفصلی ، می توانید با ما تماس بگیرید.

/ 0 نظر / 2639 بازدید