ایرانیان نصف اروپائیان کلسیم مصرف می‌کنند

وی گفت: در عارضه پوکی استخوان هم اسکلت به هم می‌خورد و هم قسمتی از بخش معدنی تخریب می‌شود. لذا استخوان شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد و در آن شکنندگی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه مهمترین عارضه پوکی استخوان، شکنندگی است تصریح کرد: برخی علل ابتلا به این عارضه علل ژنتیکی است چرا که برخی افراد ژن گیرنده ویتامین D آنها مختل است.

جمشیدی ادامه داد: عامل تأثیرگذار دیگر در پوکی استخوان مسئله ورزش و تغذیه است که در نوع تغذیه باید در نظر داشت املاح مختلف به خصوص کلسیم باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند که متأسفانه در بهترین شرایط در رژیم غذایی ایرانیان 400 میلی‌گرم در روز وجود دارد در حالی که همین عدد در کشورهای اروپایی روزانه 800 میلی‌گرم است.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه از مهمترین علل افزایش پوکی استخوان در کشور کمبود کلسیم در رژیم غذایی است خاطرنشان کرد: مردم باید هرچه بیشتر در غذای روزانه خود از لبنیات استفاده کنند و باید توجه داشته باشند که شکستگی‌ها و عوارض ناشی از پوکی استخوان هزینه‌های چند برابری نسبت به مصرف لبنیات خواهد داشت.

جمشیدی گفت: مسئله بعدی ورزش و تحرک است. ورزش به خصوص در سنین پایین یعنی سنین جوانی و نوجوانی موجب تحریک استخوان‌سازی می‌شود و در افرادی که پوکی استخوان شدید دارند توصیه می‌شود از ورزش‌های ضربه‌دار اجتناب کند.

وی اضافه کرد: بهترین ورزش توصیه شده پیاده‌روی روزانه 20 دقیقه‌ای به نحوی است که نه خیلی تند و نه خیلی آرام باشد.

جمشیدی یادآور شد: عاداتی مانند سیگار کشیدن، مصرف قهوه غلیظ بیش از دو فنجان در روز، مصرف برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها مانند داروهای ضدتشنج و آرام‌بخش و همچنین بیماری‌هایی مانند روماتیسم مفصلی، پرکاری تیروئید و دیابت در بروز پوکی استخوان مؤثر است.

جمشیدی خاطرنشان کرد: سن شیوع پوکی استخوان در زنان 45 سالگی و در مردان 55 سالگی است و به علت مسائل هورمونی پوکی استخوان در زنان شایع‌تر است.

/ 0 نظر / 28 بازدید