زنان باردار تهرانی دچار کمبود ویتامین D هستند

پریسا ترابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: ویتامین D به جذب کلیسم و فسفر از دستگاه گوارش کمک می‌کند و استفاده از نور مستقیم خورشید بهترین منبع برای تولید ویتامین D در بدن است.

وی گفت: در دوران بارداری مکمل ویتامین D موجب افزایش غلظت ویتامین D3 در گردش خون و افزایش کلیسم در بدن جنین می‌شود، بنابراین نیاز به این ویتامین در بارداری افزایش نمی‌یابد و مقدار کمی از D3 از مادر به جنین منتقل می‌شود.

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در دوران شیردهی نیاز به این ویتامین افزایش پیدا نمی‌کند. استفاده از نور مستقیم خورشید بهترین منبع برای تولید ویتامین D در بدن است.

*زنان باردار روزانه 10دقیقه در معرض نور آفتاب قرار گیرند

ترابی گفت: به زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود که روزانه حداقل به مدت 10 دقیقه دست و صورت خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهد.

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت اضافه کرد: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مانع جذب نور خورشید و تولید ویتامین D در بدن می‌شوند.

وی گفت: طبق نتایج مطالعه پژوهشی در وضعیت ریز مغذی‌ها در کشور در زنان باردار 5 ماهه و میانگین کمبود خفیف و شدید این ویتامین 30 درصد در مناطق روستایی و 43 درصد در مناطق شهری گزارش شده است. بیشترین کمبود در مناطق شهری استان تهران به میزان 60 درصد و در مناطق روستایی استان تهران 42 درصد است.

ترابی افزود: ویتامین E نیز نوعی آنتی اکسیدان است. اگر مادر بارداری دچار کمبود این ویتامین نباشد نیاز او نسبت به قبل از بارداری تغییر نخواهد کرد.

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: منابع غذایی این ویتامین نیز عبارتند از انواع روغن‌های گیاهی مانند جوانه گندم و آفتابگردان، زرده تخم‌مرغ، مغزها و سبزی‌های دارای برگ تیره رنگ (روغن ذرت جزو منبع غنی این ویتامین نیست) در بارداری غلظت آلفا توکوفرول در خون افزایش پیدا می‌کند و از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود.

/ 0 نظر / 127 بازدید